Wspólnicy mogą ograniczyć pensję członka zarządu
Organ albo osoba powołana do zawarcia umowy z członkiem zarządu spółki może swobodnie ustalić zasady jego wynagradzania, jeśli wspólnicy nie podjęli uchwały określającej zasady wynagradzania zarządu.
Pensje członków zarządu spółek publicznych od lat stanowią przedmiot zainteresowania mediów i zawsze były ograniczane przepisami. Przez długie lata była to tzw. ustawa kominowa. Obecnie limitowanie prezesowskich wynagrodzeń następuje w myśl przepisów ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Określono w niej górne limity wynagrodzeń w różnego typu spółkach, uzależnione od skali ich działalności.
Jednak nawet w zakresie spółek podpadających pod przepisy tej ustawy przewiduje ona tylko stan pożądany w zakresie wysokości wynagrodzeń organów zarządzających spółkami, zapewnienie którego jest możliwe w zasadzie tylko wówczas, gdy państwo czy samorząd jest większościowym udziałowcem spółki. Wynagrodzenie całkowite członka zarządu spółki podlegającej pod przepisy tej ustawy składa się z części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe (wynagrodzenie stałe), określonej kwotowo, oraz części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy spółki (wynagrodzenie zmienne). W spółkach niemających charakteru publicznego brak jest takich przepisów, ale w skrajnych przypadkach teoretycznie swobodnie ustalona wysokość wynagrodzenia prezesa też może zostać zakwestionowana.
Powołanie i umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta